Bezpečný prevod kúpnej ceny nehnuteľnosti

 

Asi najčastejším spôsobom, ako uhradiť kúpnu cenu za nehnuteľnosť je bezhotovostný peňažný prevod vlastných finančných prostriedkov a financovanie formou hypotekárneho úveru, resp. kombinácia týchto dvoch spôsobov. Menej využívanou a zároveň asi najmenej bezpečnou formou je potom platba v hotovosti – málo využívaná najmä z dôvodu limitácie celkovej sumy (novela zákona účinná od 01.07.2023 zjednotila zákaz vykonávať platby v hotovosti, ktorej hodnota prevyšuje 15.000,- eur pre fyzické aj právnické osoby). O peniaze banky sa báť nemusíte, ale ohľadom tých svojich by ste mali byť opatrní.

Aký spôsob platby je najbezpečnejší?
Z praxe viem, že kupujúcim nie je príjemný pocit, že už za nehnuteľnosť zaplatili celú kúpnu cenu a napriek tomu ju ešte ďalších niekoľko dní ani nevlastnia ani neužívajú. Predávajúci zase neradi odovzdávajú svoje nehnuteľnosti bez toho, aby mali za ne riadne zaplatené. Existuje však kompromis v podobe bankovej vinkulácie alebo notárskej úschovy, ktoré spoľahlivo ochránia Vaše peniaze. Spravidla najmä pri vyšších čiastkach hradených z vlastných zdrojov kupujúcim odporúčam túto časť kúpnej ceny vinkulovať, resp. uschovať. Službu ponúkajú advokáti, notári aj banky. Aký je teda rozdiel medzi bankovou, advokátskou a notárskou úschovou? 

Vinkulácia – banková úschova
Pod pojmom vinkulácia sa rozumie účelové obmedzenie práva kupujúceho nakladať so svojimi finančnými prostriedkami na účte. Proces začína uzatvorením zmluvy o vinkulácii medzi kupujúcim a bankou. Túto dokumentáciu vyhotovuje banka, pričom vychádza z kúpnej zmluvy. Ďalším krokom je zriadenie bankového účtu, na ktorý kupujúci prevedie potrebné množstvo financií a od toho momentu stráca právo s týmito financiami ďalej voľne nakladať. Po splnení podmienok, ktoré si vopred predávajúci a kupujúci spolu dohodli (najčastejšie predloženie listu vlastníctva vystaveného už na kupujúceho, ale aj iné), banka vyplatí sumu na účet predávajúceho. 

Advokátska alebo notárska úschova
Funguje na podobnom princípe ako banková vinkulácia, pričom dohodu o úschove uzatvárate s advokátom alebo notárom. V čom má táto alternatíva navrch? Rozhodne poskytuje vyššiu ochranu. Oproti banke chráni predávajúceho naviac aj pred prípadnou exekúciou kupujúceho. Exekučné konanie sa totiž vzťahuje na všetky účty daného človeka, a to vrátane vinkulačného. Naproti tomu exekútor nesmie siahnuť na financie uschované v notárskej úschove, keďže sa jedná o účet tretej osoby.

Advokáti a notári sú tiež povinní poistiť sa v oblasti zodpovednosti za výkon činnosti. Úlohou poistenia je chrániť účastníkov, aby v prípade vzniku škody mohla byť ich ujma vykompenzovaná.

Koľko úschova stojí a kto ju hradí?
Za úschovu platí ten, kto si úschovu zriaďuje a koho prioritne chráni, teda kupujúci. Poplatky za zriadenie notárskej úschovy sú uvedené vo vyhláške č. 31/1993 Z.z. o odmenách a náhradách notárov. Poplatky v rôznych bankách sú nasledovné:

 
Kristína Čulíková