Kristína Čulíková

View Original

Novostavba vs. staršia výstavba

Plánujete kúpu bytu a neviete sa rozhodnúť medzi novostavbou a starším bytom? Možno Vám nasledujúci článok bude nápomocný.

Naše rozhodnutie nadobudnúť nehnuteľnosť väčšinou vyplynie z akejsi prirodzenej potreby bývania, ktorá je na Slovensku v súčasnosti na historicky najvyššom stupni a má tendenciu pretrvávať ešte najbližších niekoľko rokov. Zabezpečiť si bývanie je totiž popri práci v podstate jediná zodpovednosť, ktorú nám systém (spolu s našimi rodičmi) kladie na plecia. Tak či onak - dilema z titulku potom potrápi tých z nás, za ktorých už vopred nerozhodli ich obmedzené finančné možnosti v prospech lacnejšej alternatívy. Všetci ostatní nech si teda užijú ten luxus vlastnej voľby.

Tak teda – kto z koho? Byt v novostavbe alebo v staršej výstavbe? Pozrime sa obom protivníkom bližšie na zúbok - urobme si analýzu podľa všeobecne najdôležitejších aspektov:

FINANCIE
Bývanie v novostavbe Vám určite navýši spoločenský kredit viac ako postupné rekonštruovanie bytu v pôvodnom stave. To bez debaty. Lenže. Počítajte s tým, že Vás táto frajerina vyjde o cca 25 – 45% drahšie, čo do kúpnej ceny. Naproti tomu tu máme neporovnateľne nižšie mesačné prevádzkové náklady vďaka zo zákona povinnej energetickej certifikácii (pre fajnšmekrov: zákon č. 555/2005 Z.z.). Primárnou podstatou tejto normy je znižovanie emisií, to však vyplýva zo znižovania nákladov vynaložených na spaľovanie energií, a teda tu vlastne hovoríme o našich osobných výdavkoch. Prevádzkové náklady sú takisto tvorené poplatkami do fondu prevádzky, údržby a opráv, ktoré sú v novostavbách, samozrejme, nízke až symbolické a je tu veľká pravdepodobnosť, že sa nedožijete čias, kedy budú vysoké až neľudské – ako v poniektorých starších obytných domoch.

LOKALITA
Len málo šťastlivcov môže bývať v novostavbe a v centre mesta zároveň. Prečo? Pretože centrum mesta je už pravdepodobne maximálne zastavané prastarými budovami. Developerské spoločnosti sú tak nútené smerovať svoje aktivity skôr na okraje miest, kde môže chýbať občianska vybavenosť. Takáto lokalita ešte nemusí byť prispôsobená každodennému životu, problémom môže byť zlá dopravná dostupnosť či plány realizovať v blízkosti ďalšie stavebné projekty, ktoré Vás na dlhú dobu odsúdia žiť doslova na stavenisku. Developer je však obchodník, a preto Vám, pochopiteľne, sľúbi, že tieto chybičky krásy odstráni, ani sa nenazdáte. Bude presvedčivý, navyše Vám zalepí oči garážovým státím priamo v suteréne bytového domu. A to sa mu musí nechať, že je to nesporná výhoda – pri pomyslení na neustále boje o parkovacie miesto na sídliskách či v centre mesta.

Na fotke projekt realizovaný spoločnosťou BizPartner a.s. v Poprade tesne pred jeho ukončením.

TECHNICKÝ STAV NEHNUTEĽNOSTI
Zákernosť novostavby spočíva v tom, že i keď na prvý pohľad všetko vyzerá tip top, nemusí to tak naozaj byť a Vy na to prídete neskôr, ako by ste si želali. Na druhej strane v staršej stavbe už úžitkové vlastnosti bytu niekto vyskúšal za Vás a nielen to - prípadné chyby už odstránil. V opačnom prípade budú následky týchto nedokonalostí viditeľné väčšinou už pri prvej návšteve bytu. Budete tak presne vedieť, do čoho idete, ale len ťažko tieto závady niekde vyreklamujete. To u novostavby sa na všetky stavebné súčasti vzťahuje spravidla dvojročná záruka, takže nespokojný zákazník s priemernými rokovacími schopnosťami sa zvyčajne dovolá spravodlivosti. A to pokojne bez výčitiek - developer s výdavkami spojenými s eventuálnymi reklamáciami totiž už preventívne počítal pri stanovení kúpnej ceny každej bytovej jednotky. Rovnako je nám jasné, že pri výstavbe nových bytov sa používajú moderné postupy, technológie a stavebné materiály, o akých sa pred štyridsiatimi rokmi ani nechyrovalo. Ale. Konečný pozitívny efekt sa prejaví iba vtedy, ak stavebník odvedie kvalitnú prácu. A kým bytovky spred niekoľkých rokov sa nestavali za účelom dosiahnutia zisku, tak ľuďom, ktorí stoja za výstavbou Vášho zbrusu nového bývania, ide v prvom rade . Budú šetriť na všetkých frontoch do takej miery, aby síce splnili všetky odporúčané normy a štandardy, ale nič navyše. Z rovnakého dôvodu práve zažívame boom tzv. mikrobytov a hádam nikoho neprekvapí, že v mnohých prípadoch výmera bytu nezodpovedá údaju, ktorý uvádza developer, a to ani s uvedenou možnou toleranciou - ak vôbec v kúpnej zmluve uvedená je.

OSOBNÉ PREFERENCIE
Na svoje nové bývanie máme určité nekompromisné kritériá. Navzdory známemu sto ľudí - sto chutí sa v súčasnosti určite zhodneme na potrebe terasy alebo balkónu s príjemným sedením, modernej dispozície bytu, nevyhnutnosti výťahu, parkovacieho miesta, atď. Na to všetko mysleli autori novostavieb, preto sú tieto byty pripravené splniť požiadavky aj náročnejších klientov. Na druhej strane nemožno poprieť fakt, že stará stavba má jednoznačne svoju dušu, svoju minulosť. Len sotva nájdeme podobnú atmosféru v uniformných bytoch moderných novostavieb.

Tak ako – rozhodnutí? :)